Ett stall för alla

Åre Ridklubb – Ett stall för alla
Projektet startades upp under våren 2020 och finansieras av Leader sjö, skog och fjäll, Jordbruksverket samt Åre Kommun. Syftet med projektet är att välkomna en bredare målgrupp till stallet genom att utveckla verksamheten för personer med funktionsvariationer. Åre ridklubb vill att alla ska få vara i stallet utifrån sina egna förutsättningar. Att utveckla verksamheten för personer med funktionshinder och personer med psykisk ohälsa breddar klubbens målgrupp. Vår värdegrund genomsyras av ledorden ansvar, respekt, engagemang, glädje, inkluderande och tillsammans. Därför är inkluderande av alla i samhället en självklarhet för vår verksamhet. Arbetet pågår och målet var att komma igång i liten skala under våren. Tyvärr har pandemin satt stopp för det. Så fort restriktionerna lättar ser vi fram emot att komma igång för att sedan kunna utöka verksamheten när vi har ett ridhus på plats till hösten.