MED ANLEDNING AV CORONA – TILLSVIDARE GÄLLER DETTA

Dela den här posten...

Nu i helgen 20 – 22 november ber vi er att hämta alla era ridkläder i stallet.
Klubbrum stängs från och med måndag den 23 november, inget omklädningsrum erbjuds.
För dig som har allergi i familjen gäller att maila info@areridklubb.se så att vi kan hjälpa till att låta er byta om enskilt.
Ridskolestallet stänger för alla utom personal den 23 november.
Ridelever kommer ca 20 minuter innan sin ridlektion, upprop sker utomhus och tillträde till toalett samt för att hämta säkerhetsutrustning sker i ordnad form med hjälp av personal.
Alla hästar görs iordning av personal och kan hämtas av ridande fem minuter innan ridlektion startar.
Detta gäller alla ridlektioner fram till kl 18.30.
18.30-gruppen får ta in sina hästar, ta av utrustning samt släppa ut de som har gått klart för dagen med personal närvarande.
Vi ser i största möjliga mån att en målsman finns närvarande till varje uppsittning för dig som känner att du behöver för att kunna stämma av sadelgjord och hjälpa till med stigläder så att personalen kan hålla sig på rekommenderat avstånd.
Intag på söndagar begränsas till max fyra deltagare och all samordning sker utomhus.
Sadelkammaren och andra utrymmen kommer att vara stängd under denna tid.
Tack för att ni hjälper oss att hålla igång verksamheten för er!

MER FRÅN AKTUELLT...