VI SÖKER STALLANSVARIG, RIDLÄRARE & SOMMARJOBBARE

Dela den här posten...

LEDIGA TJÄNSTER

STALLANSVARIG

Åre Ridklubb söker nu en Häst-/Stallansvarig som ansvarar för den dagliga stallverksamheten. Du jobbar tätt tillsammans med vår verksamhetschef och i din roll ansvarar du för stall, lektionshästar, hagar, ridhus och ridbana på vår anläggning samt är delaktig i lektionsverksamheten med några lektioner/vecka.

Det är en 80-100% tjänst och arbetstiderna är i huvudsak dagtid och delvis förlagd på helger. För att lyckas och trivas med rollen är det viktigt att du är självständig, lösningsorienterad och inte rädd för att hugga i.

Åre Ridklubb är en ideell förening och medlem i Svenska Ridsportförbundet med ett fantastiskt läge 3 km öster om Åre by. Vi har ett modernt stall med 13 lektionshästar, 10 inackorderade hästar, ridhus, uteridbana och några ridvägar.

Ridskolan ligger med en vacker utsikt över fjällvärlden och skidbackarna i Åre och vi kan erbjuda den bästa av två världar – hästar och fjälliv.

Arbetsuppgifter

  • Se till att den dagliga stallskötseln rullar på.
  • Fodringar, in-och utsläpp av hästar, visiteringar, mockning samt anläggningsvård.
  • Kontakt med hovslagare, veterinär etc för.
  • Planering, inköp och hantering av foder.
  • Några lektioner/ vecka i ridskoleverksamheten
  • Ev. övriga aktiviteter, såsom lovaktiviteter, stallkurser samt lägerverksamhet.

Vi söker dig som är ansvarstagande, självgående och vill vara en del av att utveckla vår verksamhet framåt. Du är driven, har en god samarbetsförmåga och är kommunikativ och givetvis har du ett brinnande intresse för hästar.

Du behöver ha tidigare erfarenheter av stallarbete och ha körkort.

Detta är ett perfekt jobb för dig med stort intresse för hästar och fjälliv – året runt. Har du egen häst finns möjlighet till stallplats till förmånligt pris.

Tillträde enligt överenskommelse och lön enligt avtal.

Ansökningar hanteras löpande så tveka inte att skicka in CV samt personligt brev till: ansokan@areridklubb.se

Varmt välkommen med din ansökan!


RIDLÄRARE

Åre Ridklubb söker nu en ridlärare på 80-100% tjänst till vår verksamhet med start höstterminen 2022.

Åre Ridklubb är en ideell förening och medlem i Svenska Ridsportförbundet med ett fantastiskt läge 3 km öster om Åre by. Vi har ett modernt stall med 13 lektionshästar, 10 inackorderade hästar, ridhus, uteridbana och några ridvägar.

Ridskolan ligger med en vacker utsikt över fjällvärlden och skidbackarna i Åre och vi kan erbjuda den bästa av två världar – hästar och fjälliv.

Vår verksamhet består av ridning för alla åldrar från nybörjare till mer vana ryttare. Vår största målgrupp är barn och ungdomar men erbjuder även ridning för vuxna. Vi har idag 14 hästar som främst är ponnys av olika kategorier men även ett fåtal stora hästar finns. Vi erbjuder även träningar och lektionsgrupper för ryttare med egen häst.

Vi ser gärna att du har lägst svensk Ridlärare I (SRL 1) eller motsvarande för att komplettera vårt team. Du är ett gott föredöme för våra elever och sätter hästarnas välmående i fokus samt ser ridskolan som en mötesplats där alla är välkomna.

Vi lägger stor vikt vid personlig lämplighet och söker dig som är positiv, flexibel, serviceinriktad med ansvarskänsla, har god kommunikationsförmåga och har lätt för att samarbeta. Du ska tycka om att undervisa på ett pedagogiskt sätt och arbeta tillsammans med barn, ungdomar samt vuxna.

Tjänsten innefattar både lektionsverksamhet samt stall- och hästskötsel. Sedan tycker vi det är extra kul om du vill vara med och utveckla verksamheten, kommer med nya idéer och vill vara med och driva olika projekt och aktiviteter.

Tillträde enligt överenskommelse och lön enligt avtal. Ansökningar hanteras löpande så tveka inte att skicka in CV samt personligt brev till: ansokan@areridklubb.se

Varmt välkommen med din ansökan!

 

SOMMARJOBB – RIDLÄGER

Vill du sommarjobba under 2 veckor i fjällen? Åre Ridklubb söker nu en ridlärare till två ridlägerveckor v. 28 och v. 29. Dessa läger är förlagda mån-fre dagtid.

Åre Ridklubb är en ideell förening och medlem i Svenska Ridsportförbundet med ett fantastiskt läge 3 km öster om Åre by. Vi har ett modernt stall med 13 lektionshästar, 10 inackorderade hästar, ridhus, uteridbana och några ridvägar.

Ridskolan ligger med en vacker utsikt över fjällvärlden och sjön i Åre och vi kan erbjuda den bästa av två världar – hästar och fjälliv.

Vi söker dig som är självgående, gillar att jobbar med hästar och barn, pedagogisk i ditt undervisande samt ansvarstagande.

Ansökningar hanteras löpande så tveka inte att skicka in CV samt personligt brev till: ansokan@areridklubb.se

Varmt välkommen med din ansökan!

 

 

MER FRÅN AKTUELLT...