Börja rida

Ridskolan har lektionsverksamhet alla dagar i veckan och det finns både junior- och vuxengrupper. Det är små ridgrupper om max åtta elever för att hålla så hög kvalité på utbildningen som möjligt. Eleven delas in i grupp efter tidigare erfarenhet, det finns nivåer från knatte upp till tävlingsgrupp. Under terminen tränas gruppen i dressyr, hoppning, uteritt och teoretiska kunskaper om hästen. 

Vill du eller ditt barn börja rida på Åre Ridklubb är ni välkomna att ta ställa er i kö. Genom att skapa ett konto i Hippocrates Academy

  1. Klicka på knappen och skapa ett konto. Skriv alltid in målsman, minderåriga lägger ni själva in på samma konto när ni fått ert konto.
  2. Skicka ett mail till info@areridklubb.se och beskriv tidigare ridkunskaper/nivå. Är ni helt nybörjare behöver ni inte maila nivå utan ställer er i kö själva. Barn ställer ni i kö under fliken”Ridskolans kö” och som vuxen under fliken “Ridskolan”.
  3. Invänta svar från kansliet
  4. När du fått svar kan du ställa dig i kö till önskad grupp
  5. En gång var femte månad får man ett utskick via hippocrates om att förnya sitt intresse att stå kvar i kön. Om en köplats inte förnyas så tas den bort ur kön, det skickas ut ett mejl om detta en vecka innan köplatsen förfaller.

     

Klicka på rubriken för att läsa mer om ridskolan priser och villkor. 

Schema

Måndag

Tisdag

Onsdag

Torsdag 

Fredag

Lördag

Söndag

10.15-11.30

Gymnasiet

MO/KE

11.00-12.00
Lunchridning
MO

 

 

12.00-13.00
MO

15.30-16.30

J-Nyb

MO

 

16.30-17.30

J-Nyb

MO

16.30-17.30

J-Nyb       

MO

16.30-17.30

J-Vit

16.30-17.30

J-Nyb          


16.30-17.30

J-Vit

MO

17.30-18.30

J-Vit

MO

17.30-18.30

J-Vit           

MO

17.30-18.30

J-Grön

17.30-18.30

J-Grön 

17.30-18.30

J-Grön

MO

18.30-19.30

V-Grön

MO

19.00-20.00

V-Grön

AJ

18.30-19.30

J-Röd

19.00-20.00

J-Grön       

20.00-21.00

V-Röd

AJ

20.00-21.30

V-Nyb

LD

Förkortning av namn
MO – Madelene Olsson. AJ – Anna Jonell.  – Jeanette Åkerlöf. LD – Louise Dahlin

Du kan läsa mer om gruppindelningen på:  https://www.ridsport.se/globalassets/svenska-ridsportforbundet/dokument/utbildning/ryttarmarken/ryttarm-rken_utbildningsplan.pdf

Ett stall för alla

Projektet “Ett stall för alla” startades under våren 2020 och målsättningen är att alla ska få vara i stallet utifrån sina egna förutsättningar. Vi arbetar för att personer med funktionsnedsättning och personer med psykisk ohälsa ska få möjlighet till en aktiv fritid. Den miljö som stallet erbjuder, såväl uppsuttet som i direkt eller indirekt närvaro med häst bidrar till trygghet, välmående och ökad folkhälsa. Sedan projektets start har aktiviteter som uteritter och privatlektioner för funktionshindrade genomförts, samt inkluderande aktiviteter som stärker självkänslan för ungdomar med neuropsykiatrisk funktionsnedsättning. 

Projektet finansieras av Leader sjö, Skog och fjäll, Jordbruksverket via Europeiska jordbruksfonden för landsbygdsutveckling och Åre kommun.

Stallvärdar

Om du tycker att det är superroligt att hjälpa till i stallet och vid lektioner för de yngre ryttarna är det här något för dig! Stallvärdarna ser till att alla känner sig välkomna på Åre Ridklubb och är en viktig del av vår förening. Det är ett tillfälle för dig som vill spendera extra mycket tid med våra hästar och medlemmar på klubben. Målet är att ha två stallvärdar varje lektionsdag mellan 15.30-18.30.

För att bli stallvärd behöver du:

Vill du bli stallvärd eller har frågor om konceptet är du välkommen att kontakta info@areridklubb.se.  

Stallvärd hjälper barn att tränsa ponny

Våra hästar

Åre Ridklubb har hästar och ponnyer av ridhästtyp med olika temperament för att passa alla sorters ryttare. Vi strävar efter att ha välutbildade hästar och ponnyer som gillar sitt jobb som ridskolehäst och ger eleverna bra förutsättningar för att lära sig att rida.